Victor Gilmore

Publikováno: 19. 9. 2010

Tento 42-letý chlapík, který si říkal Mr.Happy, pocházel z malého městečka Ballymoney v Severním Irsku. Ze stejného městečka pocházel například i slavný Joey Dunlop. Victor byl hrdým tatínkem tří dětí — Craig (16) a Jodie (15), které měl se svoji první manželkou a Nicole, která se Victorovi a jeho přitelkyni Lindsey narodila teprve nedávno; 30. 12. 2009.

Jezdecká kariéra

Victor Gilmore odstartoval svou závodnickou kariéru v roce 1996. Začal závodit na okruzích, kde sbíral své první zkušenosti. Tento typ závodů však Victora zrovna moc nebavil a proto se společně se Stephenem Carrem, jako nováček, zúčastnil svého prvního závodu na přírodním okruhu. Bylo to na okruhu Mid Antrim 150, kde dojel na krásném osmém místě. V roce 1999 se stal šampionem na krátkých okruzích. Svými výkony na sebe upozorňoval více a více až v sezoně 2000/2001 dostal první sponzorovaný motocykl se kterým již absolvoval kompletní sezonu na krátkých a přírodních okruzích. V této sezoně se Victorovi podařilo umístit na fantastickém třetím místě při závodě Manx Grand Prix. V roce 2002 získal nového sponzora Collina Moora, pro kterého dokázal vyjet celkové čtvrté místo šampionátu ve třídě Senior. Dalšího sponzora, který se jmenuje Trevor Lindsay, potkal v roce 2004 a s ním zůstal až do osudného závodu v Killalane.

Několikrát se také zúčastnil slavné Tourist Trophy na ostrově Man, kde zaznamenal několik velmi dobrých výsledků.

Na startu 300 zatáček Gustava Havla se poprvé Mr. Happy objevil v roce 2008 ve třídách Volná do 600 ccm a nad 600 ccm. Hned při premiéře se uvedl devátým (nad 600 ccm) a pátým (do 600 ccm) místem v celkové kvalifikaci. V tomto roce hořickým pořadatelů počasí příliš nepřálo a odjela se pouze třída do 600 ccm. V prvním kole však Victor havaroval z předních pozic na úseku U vodojemu, kde jeho motocykl dostal highsider. Ještě dnes si pamatuji, jak si nabral vodu do bot. I přes jeho pád si ho fanoušci rychle oblíbili a již následující rok vznikl na tomto místě fan club Victora Gilmora s názvem Team Vodojem.

Každého jiného jezdce by „neúspěch“ a nezdárné počasí jistě od startu v dalším ročníku odradilo (nehledě na nemalé náklady, které jsou nutné na přepravu do České republiky). V sezóně 2009 se však Mr. Happy opět postavil na start závodu 300 zatáček Gustava Havla. S výjimkou sobotního rána již počasí vyšlo. Victor opět bojoval o přední pozice, především ve třídě do 600 ccm. Ze startu ze zadních pozic (okolnosti jsou víc než tajné  ) se Victor dostal až na šesté místo na záda Michala Salače, který by to jistě při větším počtu kol neměl rozhodně jednoduché. Ve třídě nad 600 ccm pak obsadil dvanácté místo.

V tom samém roce ještě stihl se svým týmem v České republice navštívit okruh Těrlicko, kde však byl pouze v pozici diváka. Jednak si přijel okouknout další cíl pro příští sezónu, ale hlavně nemohl startovat díky zranění pravé ruky, které si přivodil při závodech v Irsku.

Na letošní závody již s sebou přivezl další zástupce Irska a Anglie, jako například Michael Pearson nebo mladičký Wayne Hamilton, kteří se rozhodně neztratili. Ani Victor se neztratil. Vždyť jen o pouhých 0,142s přišel o podium ve třídě do 600 ccm. Vysněné podium už bylo opravdu velmi blízko a on již plánoval, jak se vrátí v roce 2011. Nesmím zapomenout ani na skvělé fanoušky, které s sebou do Hořic přivezl. Viktor se již bohužel do Hořic nevrátí, ale fanoušci slíbili, že přivezou Victora alespoň ve vzpomínkách.

Před tragickou havárií se Victor Gilmore ještě stačil zúčastnit závodu Zlatý kahan, který je pořádán v Těrlicku. Zde se mu hned při jeho premiéře podařilo ukořistit 2x čtvrté místo ve třídě do 600 ccm a nad 600 ccm.
V sezoně 2011 se také zůčastnil IRRC (International Road Racing Championship), kde se jako jediný zástupce Irska, před posledním závodem, umístil na fantastickém třetím místě.

V Hořicích jako doma

Victor si závody vždy náležitě užíval a každý rok se na start v Hořicích velice těšil. Hořičtí fanoušci ho milovali a on jim jejich náklonnost oplácel svými fantastickými výkony. Byl průkopníkem britských jezdců v novodobé historii 300 zatáček Gustava Havla. Ačkoliv se jiní zahraniční jezdci umístili lépe, fanoušci ho oslavovali jako vítěze.

Sotva se vrátil z Hořic domů, již přemýšlel na účasti v dalším ročníku 300 zatáček Gustava Havla. Důkazem jsou jeho slova pronesená po letošních závodech.

…”I feel as if im at home, they are faaaaaabulous fans in horice and next year i´ll be back to meet them all again!
Thanks to every single one of you, it´s all of you that make it so good.
Best of luck and best wishes to everyone who support me.”

…“Cítím se jako doma, v Hořicích jsou báječní fanoušci a příští rok se vrátím, abych se mohl se všemi opět setkat! Děkuji každému z vás, vy jste ti, díky kterým to je tak super! Hodně štěstí a všechno nejlepší každému, kdo mě podporuje.“

Velký srdcař

Victor, známý jako Mr.Happy (pan šťastný), ale přezdíván i jako Mr.Winky (pan mrkající), byl pro každou špatnost. Nikdy nezkazil žádnou legraci a snad nikdy nebyl spatřen bez úsměvu na tváři. Kamkoliv vkročil, tam panovala dobrá nálada. O Vickovi se říkalo, že je jako kočka s 9 životy — tolika pády, kterými si prošel a které nevypadaly vůbec dobře, ale štěstěna vždy stála při něm. O některých zraněních spousta lidí ani nevěděla, třeba jako ta, která si Victor přivodil u nás v Hořicích, způsobená pádem v zatáčce u vodojemu během své první návštěvy v roce 2008. Představa, že by nemohl usednout na motorku a závodit byla pro něho děsivá a tak pokud to nebylo zcela nutné, vyrovnával se Vic s některými zraněními po svém. Byl to neuvěřitelný bojovník, který na sobě nedal nikdy znát sebemenší známku bolesti či nějakého trápení. Nic však netrvá věčně a tak i štěstěna, která nad ním tak dlouho držela ochrannou ruku, byla bohužel dne 12. 9. 2010 vyčerpána…

Nikdy nezapomenu na naše poslední setkání s Victorem, které se uskutečnilo v Praze po závodech v Těrlicku 2010…

Přemítali jsme tak nějak o životě a já se Vicka zeptala: Vicku, dokázal by sis představit svůj život bez závodění? Victor se začal smát a odpověď byla zcela jasná: „NE“! Pro někoho se to může zdát jako zcela stupidní a naprosto zbytečná otázka pro tak skvělého jezdce, jakým Victor bez pochyby byl. Pro mne to byl však důležitý okamžik, který mi nyní napomáhá vyrovnat se se smrtí svého velmi dobrého přítele…Šlo o jakési ujištění, že ačkoli je tento sport natolik zrádný, Victor by se ho nikdy a za nic na světě nevzdal! A jak říká jeho rodina — „Zemřel při tom, co miloval ze všeho nejvíce…“

Autor : Petra a Martin Kulhánkovi